Čo je bedrová opierkaVýber stoličky pre prácu nie je jednoduchá úloha. Na čo by ste sa mali zamerať pri rozhodovaní, keď sa vám všetky stoličky zdajú podobné? Pre ľudí, ktorí trávia veľa času pred monitorom, by mala byť jedným z najdôležitejších prvkov stoličky jej bedrová opierka.

Čo to je?

Jednoducho povedané, "bedrová opierka" je čokoľvek, čo poskytuje dodatočnú oporu bedrovej oblasti - dolnej časti chrbta, konkrétne piatim stavcom dolnej časti chrbtice medzi krížovou kosťou a bránicou.

Väčšina ľudí má tendenciu hrbiť sa (nakláňať ramená dopredu) v sede aj v stoji. Pri dlhodobom udržiavaní tejto nesprávnej polohy (napr. pri práci na počítači) dochádza k veľkému zaťaženiu dolnej časti chrbta.

Bedrová opierka pomáha udržiavať prirodzené vnútorné zakrivenie dolnej časti chrbta. Tým sa minimalizuje riziko bolesti chrbta.

Čo je bedrová opierka

Aké typy bedrovej opierky existujú?

Pevné

Pevná bedrová opierka je úplne pevná. Je zabudovaný do stoličky a nie je možné ho nastaviť (zmeniť polohu). Samozrejme, model s takýmto riešením je oveľa ergonomickejší ako model bez akejkoľvek podpory, ale nie je to možnosť pre každého. Ľudia sú rôzni a každý z nás má chrbticu stavanú spôsobom, ktorý je špecifický pre neho a jeho postavu.

Nastaviteľné

Nastaviteľnú bedrovú opierku možno polohovať tak, aby lepšie vyhovovala zakriveniam chrbtice. Úpravy možno vykonávať v dvoch rovinách:

  • výška - opierka sa pohybuje hore a dole po operadle stoličky
  • hĺbka - umožňuje používateľovi nastaviť tlak na chrbát. Zmeny sa vykonávajú pomocou gombíkov, pák alebo čerpadla (v závislosti od modelu).
  • výška a hĺbka - najlepšie riešenie kombinujúce obe uvedené možnosti

Externé

Externá bedrová opierka je možnosť pre ľudí, ktorí majú stoličku bez bedrovej opierky a nechcú meniť sedadlo. Zvyčajne ide o vankúš/hriadeľ pripevnený k sedadlu pomocou popruhu. Problémom môže byť, že sa popruh môže pohybovať, čo môže veľmi sťažovať jeho používanie.

Máte na výber

Výber správnej bedrovej opierky je dôležitý, ale vždy nezabúdajte na dodržiavanie správnej polohy pri sedení - časté zmeny polohy počas dlhých hodín práce, prestávky v sedení a pohyb. Pri sedení je dôležité správne využívať možnosti, ktoré vám vaša stolička poskytuje. Bohužiaľ, používatelia veľmi často nekontrolujú a nevyužívajú výhody svojho nábytku. Oplatí sa preskúmať návody, webové stránky výrobcov a materiály na ich kanáloch sociálnych médií (facebook, instagram). Značka Profim sa snaží používateľov poučiť a vzdelávať, preto okrem ergonomického nábytku ponúkame aj materiály, ktoré uľahčujú používanie ponúkaných funkcií.