Ergonóma sa usiluje o humanizáciu práce úpravou pracovného miesta tak, aby umožňovalo človeku vykonávať prácu čo najefektívnejšie, ale pri čo najmenšom nepriaznivom zaťažení organizmu. Cieľom je nájsť najlepšie a optimálne riešenia, aby systém a prostredie, v ktorom jednotlivec pracuje, boli čo najpriateľskejšie. Nezáleží na tom, kde pracujeme, dôležité je venovať pozornosť kvalite a funkčnosti predmetov, ktoré používame. Význam zdravia a pohody je neoceniteľný.

Každá časť stoličky má vplyv na kvalitu sedenia a zdravie užívateľa. Stolička je pracovný nástroj, ktorý sa nás doslova dotýka a preto je dôležité venovať pozornosť výberu modelu a jeho prvkov. V súčasnosti kancelárska stolička nie je len o možnosti otáčať sa, alebo výškovo nastaviť sedadlo. Jednotlivé prvky sú vyvíjané tak, aby umožňovali prispôsobenie stoličky človeku a zároveň poskytovali oporu pre ergonomické sedenie. Okrem správneho výberu koliesok (na tvrdú podlahu, alebo na koberec) je dôležité zamerať sa na typ mechaniky, tvar a funkcie sedadla a operadla, oporu rúk a hlavy.

Prvky, ktoré vplývajú na kvalitu sedenia

Základné funkcie otočnej kancelárskej stoličky zabezpečuje mechanika, ktorá síce nie je na prvý pohľad viditeľná, plní však dôležitú úlohu. Pre správne nastavenie stoličky je potrebná minimálne synchrónna mechanika. Tá umožňuje nastavenie tlaku operadla na chrbticu podľa váhy užívateľa, ako aj uzamknutie operadla v niekoľkých polohách. Pri nakláňaní operadla sa zároveň mierne dvíha sedadlo, aby sa zabezpečila správna ergonómia sedenia a uhol medzi líniou chrbtice a stehennou časťou. Vhodne nastavené pruženie je také, kedy pri opretí neprepadávame dozadu a zase naopak, ani nás operadlo netlačí vpred.

Pri sedadle je jednou z najdôležitejších vecí použitie kvalitných materiálov. PUR pena, ktorá sa používa aj v automobilovom priemysle, zabezpečí vysokú odolnosť voči tzv. presedeniu materiálu. Pri vyšších užívateľoch je vhodné rozšíriť možnosti stoličky o mechaniku s posuvom sedadla, pri ktorej je možné si nastaviť hĺbku sedenia. Podpornou súčasťou sedenia sú opierky rúk, nazývané aj "područky". Okrem možnosti nastavenia výšky niektoré typy opierok rúk umožňujú aj nastavenie šírky, prípadne hĺbky. Nastavenie výšky by malo byť základným štandardom - umožňuje prispôsobiť sa stoličke ergonómii užívateľa a zároveň zabezpečí možnosť prisunutia sa k pracovisku bez toho, aby sa opierky rúk zasekli o hranu stola.Vertikálnu oporu zabezpečuje operadlo, prípadne opierka hlavy. Ergonomický tvar operadla doplnený o nastaviteľnú krížovú opierku spĺňa najvyššie požiadavky na ergonómiu sedenia.

MechanikaSedákopierky rúk
OperadloBerdová opierkaOpierka hlavy

Aktívne sedenie

Príkladom toho, ako môže technologický pokrok zlepšiť tak jednoduchú činnosť, ako je sedenie, sú stoličky s výkyvným kĺbovým mechanizmom. Sedadlo a operadlo sa prispôsobujú pohybom tela používateľa. Cieľom je nezaťažovať chrbticu. Jedinečnou vlastnosťou je nezávislý pohyb sedadla a operadla. Umožňuje ho inovatívny a patentovaný systém SmartHPS.Bočný pohyb operadla je možný vďaka systému guľových kĺbov spájajúcich operadlo s mechanizmom.Operadlo je vybavené špeciálnou kompozitnou tyčou fungujúcou ako klasická pružina, ktorá umožňuje návrat operadla do základnej polohy. Pohyb sedadla je možný vďaka guľovému kĺbu namontovanému v strednej časti sedadla. Užívateľ sa môže pohybovať do strán, ale zároveň má pocit stability. Funkciu pohybu sedadla do strán možno zablokovať. Stolička neobmedzuje používateľa - sleduje jeho pohyby.

Tento patentovaný systém s výkyvným kĺbovým mechanizmom ponúka kolekcia AccisPro

Zmena polohy počas práce s počítačom a cvičenie

Ergonomické stoličky bezpochybne napomáhajú správnemu držaniu tela počas sedenia, dobrú kondíciu však môžme podporiť aj ďalšími prvkami. Častá zmena polohy tela počas práce vedie k rovnomernému zaťažovaniu organizmu. Nastaviteľné stoly sú odpoveďou na aktuálne potreby profesionálov, ktorí trávia veľa hodín pred obrazovkou počítača. Jednoduchá zmena výšky pracovnej plochy umožňuje prácu v režime sedenia/stoja a tým zlepšuje ergonómiu pracoviska. Zamestnanci oceňujú možnosť voľného nastavenia výšky pracovnej plochy.

Na zníženie rizika bolesti svalov a chrbtice sa odporúča:

  • využiť krátke prestávky počas práce na precvičenie krku, rúk a zápästí, ramien, tela a nôh
  • vykonávať izometrické (statické) cvičenia
  • venovať sa aj iným druhom dynamickejšej fyzickej aktivity (plávanie, fitnes, beh, tanec)

Viac informácií o zdravom sedení